Skip to content

6 Apple Tree RdFlemington, NJ 08822

Built 1977

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jan 9, 2006

Property Information

Block70
Lot27.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,750
Acreage1.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,700
35%
Improvement Value:$280,400
65%
Total Assessment$432,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,325+0.8%
2024$11,230+6.2%
2023$10,573+3.1%
2022$10,254+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 2146, Page 511

Property Sale

Sale
$270,500
DeedBook 1221, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1977