Skip to content

128 Pleasant Run RdFlemington, NJ 08822

Built 1976

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block70
Lot27.05
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,915
Acreage1.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,300
34%
Improvement Value:$297,300
66%
Total Assessment$449,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,784+0.8%
2024$11,685+6.2%
2023$11,002+3.7%
2022$10,613+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,915DeedBook 2123, Page 813

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 2065, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1976