Skip to content

7 Apple Tree RdFlemington, NJ 08822

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2018

Property Information

Block70
Lot27.07
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,218
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
25%
Improvement Value:$435,500
75%
Total Assessment$584,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,320+0.8%
2024$15,191+6.2%
2023$14,303-1.1%
2022$14,466+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 1081, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1978