Skip to content

16 Apple Tree RdFlemington, NJ 08822

Built 1978

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jun 1, 2016

Property Information

Block70
Lot27.16
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,216
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,400
32%
Improvement Value:$327,000
68%
Total Assessment$484,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,696+0.8%
2024$12,590+6.2%
2023$11,853+0.1%
2022$11,842+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 2379, Page 248

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 2363, Page 662Recorded10/8/2015

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 1118, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1978