Skip to content

22 Apple Tree RdFlemington, NJ 08822

Built 1978

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jan 26, 2012

Property Information

Block70
Lot27.22
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,900
Acreage1.78

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,700
31%
Improvement Value:$337,400
69%
Total Assessment$487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,767+0.8%
2024$12,660+10.8%
2023$11,430+5.1%
2022$10,878+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 2283, Page 555

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1111, Page 866

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 921, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1978