Skip to content

28 Apple Tree RdFlemington, NJ 08822

Built 1970

Last Sale Price
$787,500
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block70
Lot27.28
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,068
Acreage1.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,700
32%
Improvement Value:$326,900
68%
Total Assessment$478,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,544+0.8%
2024$12,439+6.2%
2023$11,711+1.0%
2022$11,598+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$787,500

To:

DeedBook 2633, Page 490

Property Sale

Sale
$323,500

To:

DeedBook 2269, Page 567

Property Sale

Sale
$351,100

To:

DeedBook 2248, Page 351

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 1103, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1970