Skip to content

138 Pleasant Run RdFlemington, NJ 08822

Built 1800

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block70
Lot31.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings6
ZoningAR
Sq Footage3,648
Acreage23.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,500
38%
Improvement Value:$370,100
62%
Total Assessment$597,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,663+0.8%
2024$15,532+6.2%
2023$14,623+2.6%
2022$14,259+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft3,648DeedBook 2495, Page 503

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 2172, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1800