Skip to content

13 Hoagland RdFlemington, NJ 08822

Built 1983

Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block70
Lot31.34
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,245
Acreage4.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,200
35%
Improvement Value:$344,900
65%
Total Assessment$528,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,842+6.9%
2024$12,946+6.2%
2023$12,189+1.1%
2022$12,061+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2124, Page 303

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1206, Page 900

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 918, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1983