Skip to content

17 Devore RdFlemington, NJ 08822

Built 1985

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block70
Lot31.44
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,442
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,800
28%
Improvement Value:$378,000
72%
Total Assessment$526,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,807+0.8%
2024$13,692+6.2%
2023$12,891-1.9%
2022$13,137+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,442DeedBook 2496, Page 170

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 1152, Page 644

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 926, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1985