Skip to content

14 Devore RdFlemington, NJ 08822

Built 1985

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 30, 1998

Property Information

Block70
Lot31.49
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,216
Acreage2.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,000
31%
Improvement Value:$358,400
69%
Total Assessment$517,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,561+0.8%
2024$13,447+6.2%
2023$12,661+1.8%
2022$12,438+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 1201, Page 125

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 1076, Page 493

Property Sale

Sale
$161,900
DeedBook 925, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1985