Skip to content

22 Devore RdFlemington, NJ 08822

Built 1985

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block70
Lot31.53
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,235
Acreage3.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
37%
Improvement Value:$301,600
63%
Total Assessment$475,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,465+0.8%
2024$12,361+6.2%
2023$11,638-2.9%
2022$11,985+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,235DeedBook 2562, Page 382

Property Sale

Sale
$88,983
DeedBook 1042, Page 456

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 923, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1985