Skip to content

9 Craig RdNeshanic Station, NJ 08853

Built 1730

Last Sale Date
Jul 2, 1979

Property Information

Block70
Lot38
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,747
Acreage9.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,000
29%
Improvement Value:$433,100
71%
Total Assessment$610,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,991+0.8%
2024$15,857+6.2%
2023$14,929-13.8%
2022$17,319+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1730