Skip to content

2 John Reading RdFlemington, NJ 08822

Built 1993

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block73.02
Lot13
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,639
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,400
30%
Improvement Value:$360,100
70%
Total Assessment$514,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,485+0.8%
2024$13,372+6.2%
2023$12,590+5.1%
2022$11,985+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft2,639DeedBook 1188, Page 334

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 1092, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1993