Skip to content

2 Quaker RdFlemington, NJ 08822

Built 1995

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 17, 2000

Property Information

Block73.02
Lot20
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,660
Acreage0.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,600
28%
Improvement Value:$403,600
72%
Total Assessment$561,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,709+0.8%
2024$14,586+6.2%
2023$13,733+3.5%
2022$13,271+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,660DeedBook 1239, Page 595

Property Sale

Sale
$282,976
DeedBook 1129, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1995