Skip to content

6 Quaker RdFlemington, NJ 08822

Built 1994

Last Sale Price
$517,000
Last Sale Date
Feb 17, 2014

Property Information

Block73.02
Lot22
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,743
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,900
30%
Improvement Value:$378,400
70%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,214+0.8%
2024$14,094+6.2%
2023$13,270+0.1%
2022$13,253+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$517,000

To:

Sq Ft2,542DeedBook 2327, Page 308

Property Sale

Sale
$281,900
DeedBook 1160, Page 292

Property Sale

Sale
$265,900
DeedBook 1112, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1994