Skip to content

2 Darts Mill RdFlemington, NJ 08822

Built 1800
Commercial

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block73
Lot16.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,700
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
33%
Improvement Value:$277,200
67%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,799+0.9%
2024$10,708+6.2%
2023$10,082+14.3%
2022$8,819+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 2574, Page 386

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2061, Page 188

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1042, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1800