Skip to content

33 John Reading RdFlemington, NJ 08822

Built 1995

Last Sale Price
$263,400
Last Sale Date
Nov 10, 1994

Property Information

Block73
Lot336
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
DescriptionLEXCC
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,616
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,700
28%
Improvement Value:$396,600
72%
Total Assessment$553,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,502+0.8%
2024$14,380+6.2%
2023$13,539+6.0%
2022$12,775+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$263,400

To:

Sq Ft2,616DeedBook 1117, Page 181