Skip to content

5 Metler WayFlemington, NJ 08822

Built 1995

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block73
Lot6.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,616
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
33%
Improvement Value:$354,300
67%
Total Assessment$530,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,899+0.8%
2024$13,783+6.2%
2023$12,976+2.9%
2022$12,608+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

To:

Sq Ft2,616DeedBook 2177, Page 141

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 2035, Page 248

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 1154, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1995