Skip to content

100 Rockafellow'S Mill RdFlemington, NJ 08822

Built 1974

Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
Aug 18, 2024

Property Information

Block74
Lot1.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,824
Acreage1.72

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,800
32%
Improvement Value:$258,300
68%
Total Assessment$378,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,910+0.8%
2024$9,827+6.2%
2023$9,252+13.5%
2022$8,153+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$626,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 2621, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1974