Skip to content

9 Quimby LnFlemington, NJ 08822

Built 1993

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 19, 2013

Property Information

Block74
Lot26.10
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,252
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
36%
Improvement Value:$341,400
64%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,059+0.8%
2024$13,941+6.2%
2023$13,126-1.6%
2022$13,338+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,120DeedBook 2313, Page 391

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 1088, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1993