Skip to content

22 Wheatfield RdFlemington, NJ 08822

Built 1993

Last Sale Date
May 18, 1993

Property Information

Block74
Lot26.14
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,583
Acreage1.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,300
32%
Improvement Value:$433,600
68%
Total Assessment$633,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,615+0.8%
2024$16,475+6.2%
2023$15,512-1.4%
2022$15,734+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993