Skip to content

18 Wheatfield RdFlemington, NJ 08822

Built 1994

Last Sale Price
$619,000
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block74
Lot26.16
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,630
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
29%
Improvement Value:$477,000
71%
Total Assessment$672,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,613+0.8%
2024$17,465+6.2%
2023$16,444-1.9%
2022$16,756+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$619,000

To:

Sq Ft3,676DeedBook 2387, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$405,750
DeedBook 1098, Page 109