Skip to content

16 Wheatfield RdFlemington, NJ 08822

Built 1993

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Jun 3, 1993

Property Information

Block74
Lot26.17
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,192
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,600
31%
Improvement Value:$430,100
69%
Total Assessment$625,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,400+0.8%
2024$16,262+6.2%
2023$15,311-11.0%
2022$17,200+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft3,192DeedBook 1090, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1993