Skip to content

108 Rockafellow'S Mill RdFlemington, NJ 08822

Built 1974

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 19, 2007

Property Information

Block74
Lot4.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,836
Acreage1.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,900
28%
Improvement Value:$313,700
72%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,417+0.8%
2024$11,321+6.2%
2023$10,659+1.5%
2022$10,504+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,836DeedBook 2196, Page 886

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 999, Page 1079

Property Built

Built

Year Built: 1974