Skip to content

112 Rockafellow'S Mill RdFlemington, NJ 08822

Built 1978

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 2, 2024

Property Information

Block74
Lot4.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,188
Acreage2.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,100
32%
Improvement Value:$262,200
68%
Total Assessment$387,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,151+0.8%
2024$10,066+6.2%
2023$9,477+12.1%
2022$8,451+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$615,000

To:

DeedBook 2611, Page 17

Property Sale

Sale
$397,000

To:

Sq Ft2,188DeedBook 2475, Page 321Recorded7/31/2019

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 2339, Page 669Recorded9/19/2014

Property Sale

Sale
$233,000

To:

DeedBook 1041, Page 769

Property Sale

Sale
$231,000

To:

DeedBook 1033, Page 1046

Property Built

Built

Year Built: 1978