Skip to content

304 Van Neste RdFlemington, NJ 08822

Built 1993

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block75
Lot17.14
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,181
Acreage2.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,500
27%
Improvement Value:$512,500
73%
Total Assessment$702,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,399+0.8%
2024$18,245+6.2%
2023$17,178-4.1%
2022$17,911+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,181DeedBook 2538, Page 712

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 1124, Page 22

Property Sale

Sale
$326,780
DeedBook 1092, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1993