Skip to content

76 Summer RdFlemington, NJ 08822

Built 1998
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2008

Property Information

Block75
Lot18.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,600
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
21%
Improvement Value:$399,400
79%
Total Assessment$508,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,325+0.8%
2024$13,213+6.2%
2023$12,441-4.0%
2022$12,961+1.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1099, Page 472

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 898, Page 1084