Skip to content

532 Locust RdFlemington, NJ 08822

Built 1997

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Feb 15, 1996

Property Information

Block75
Lot38.02
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage3,724
Acreage3.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
26%
Improvement Value:$396,100
74%
Total Assessment$538,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,117+0.8%
2024$13,998+6.2%
2023$13,180+0.3%
2022$13,137+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft3,724DeedBook 1142, Page 763