Skip to content

925 Rt 202Neshanic Station, NJ 08853

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block76
Lot4
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,244
Acreage3.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,500
70%
Improvement Value:$143,500
30%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,450+0.8%
2024$12,345+6.2%
2023$11,623-33.5%
2022$17,486+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,244DeedBook 2526, Page 152

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2209, Page 623

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1194, Page 785

Property Sale

Sale
$435,018
DeedBook 1062, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 922, Page 989