Skip to content

23 Higginsville RdReadington Twp, NJ 03612

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 1997

Property Information

Block93
Lot16.01
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,076
Acreage2.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,000
51%
Improvement Value:$126,700
49%
Total Assessment$259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807+0.9%
2024$6,750+6.2%
2023$6,355+11.7%
2022$5,690+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940