Skip to content

67 Higginsville RdNeshanic Station, NJ 08853

Built 1950

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Apr 7, 2014

Property Information

Block93
Lot19.03
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,513
Acreage2.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,100
41%
Improvement Value:$182,200
59%
Total Assessment$310,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,133+0.8%
2024$8,065+6.2%
2023$7,593+7.5%
2022$7,061+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$307,500

To:

Sq Ft1,513DeedBook 2329, Page 756

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 2083, Page 758

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 1087, Page 349

Property Sale

Sale
$10,400
DeedBook 902, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1950