Skip to content

1 Pittenger RdThree Bridges, NJ 08887

Built 1991

Last Sale Date
Mar 25, 1999

Property Information

Block95
Lot11.02
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage2,876
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,300
29%
Improvement Value:$357,500
71%
Total Assessment$504,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,231+0.8%
2024$13,120+6.2%
2023$12,352+1.3%
2022$12,191+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,900
DeedBook 1054, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1991