Skip to content

11 Pittenger RdThree Bridges, NJ 08887

Built 1992

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Aug 16, 2001

Property Information

Block95
Lot11.07
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage2,845
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,700
31%
Improvement Value:$322,800
69%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,227+0.8%
2024$12,124+6.2%
2023$11,415-0.5%
2022$11,477+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900

To:

Sq Ft2,845DeedBook 2020, Page 950

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 1159, Page 150

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 1078, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1992