Skip to content

13 Pittenger RdThree Bridges, NJ 08887

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block95
Lot11.08
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage2,768
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,700
31%
Improvement Value:$317,500
69%
Total Assessment$461,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,088+0.8%
2024$11,987+6.2%
2023$11,286+1.5%
2022$11,121+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 1203, Page 291

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 1073, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1992