Skip to content

26 Pittenger RdThree Bridges, NJ 08887

Built 1990

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 27, 2007

Property Information

Block95
Lot11.22
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVRSC
Sq Footage2,992
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,100
26%
Improvement Value:$415,400
74%
Total Assessment$559,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,665+0.8%
2024$14,541+10.1%
2023$13,202-5.2%
2022$13,919+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,992DeedBook 2192, Page 376

Property Sale

Sale
$296,150
DeedBook 1047, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1990