Skip to content

5 Owl CtThree Bridges, NJ 08887

Built 1985
Church/Charitable

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block95
Lot12.005
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class37
DescriptionFIELDSTONE
Dwellings1
ZoningPND
Sq Footage1,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
14%
Improvement Value:$141,200
86%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$4,585+7.6%
2020$4,263+2.5%
2019$4,158+2.6%
2018$4,054+20.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,096DeedBook 2471, Page 746

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 1011, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1985