Skip to content

14 Owl CtThree Bridges, NJ 08887

Built 1985

Last Sale Price
$194,900
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block95
Lot12.014
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class37
DescriptionDORCHESTER
Dwellings1
ZoningPND
Sq Footage1,128
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
21%
Improvement Value:$137,700
79%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,579+0.8%
2024$4,540+6.2%
2023$4,275+8.5%
2022$3,941+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$194,900

To:

Sq Ft1,128DeedBook 2078, Page 439

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 1116, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1985