Skip to content

19 Owl CtThree Bridges, NJ 08887

Built 1985

Last Sale Price
$140,016
Last Sale Date
Dec 8, 2022

Property Information

Block95
Lot12.019
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class37
DescriptionBRANDYWINE
Dwellings1
ZoningPND
Sq Footage832
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
30%
Improvement Value:$86,400
70%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,234+0.8%
2024$3,207-15.8%
2023$3,808+10.8%
2022$3,436+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,016

To:

Sq Ft832DeedBook 2583, Page 504

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,664DeedBook 2541, Page 589Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$124,138
DeedBook 1007, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1985