Skip to content

44 Mallard CtThree Bridges, NJ 08887

Built 1985

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 31, 2012

Property Information

Block95
Lot12.044
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class37
DescriptionDORCHESTER
Dwellings1
ZoningPND
Sq Footage2,256
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
20%
Improvement Value:$143,700
80%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,736+0.8%
2024$4,696+6.2%
2023$4,422+8.0%
2022$4,093+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 2283, Page 740

Property Sale

SaleMulti
$173,500
DeedBook 2067, Page 493

Property Sale

SaleMulti
$160,900
DeedBook 2043, Page 811

Property Sale

SaleMulti
$94,900
DeedBook 1190, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1985