Skip to content

517 Old York RdFlemington, NJ 08822

Built 1954

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block95
Lot5
Qualifier---
CountyHunterdon
MunicipalityReadington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage1,008
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,800
31%
Improvement Value:$173,700
69%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,566+0.9%
2024$6,511+6.2%
2023$6,130-8.9%
2022$6,727+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 2614, Page 582

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 2425, Page 496Recorded1/3/2018

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 2294, Page 76

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 2034, Page 328

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 985, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1954