Skip to content

6 Shelburne DrTrenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block105.01
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,142
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
39%
Improvement Value:$90,700
61%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,848+6.4%
2024$5,497+5.4%
2023$5,218+1.4%
2022$5,144+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,142DeedBook 6555, Page 1265Recorded5/3/2024

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5233, Page 53

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4632, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1960