Skip to content

20 Shelburne Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block105.01
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,142
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
40%
Improvement Value:$97,800
60%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,403+6.4%
2024$6,019+5.4%
2023$5,713+1.4%
2022$5,631+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,142DeedBook 6448, Page 770Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,150DeedBook 6181, Page 979Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5819, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1960