Skip to content

7 Shelburne Dr

Trenton, NJ 08638

Built 1960

Last Sale Price
$234,900
Last Sale Date
Nov 23, 2005

Property Information

Block105.03
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,118
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
33%
Improvement Value:$116,600
67%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,883+6.4%
2024$6,470+5.4%
2023$6,141+1.4%
2022$6,053+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$234,900
DeedBook 5239, Page 156

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960