Skip to content

8 Finderne Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block105.05
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,166
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,900
30%
Improvement Value:$140,000
70%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,901+6.4%
2024$7,427+9.2%
2023$6,800+1.5%
2022$6,699-1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957