Skip to content

17 Kilmer DrTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$224,225
Last Sale Date
Aug 19, 2011

Property Information

Block105.05
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,370
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
29%
Improvement Value:$139,600
71%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,772+6.4%
2024$7,305+5.4%
2023$6,934+1.4%
2022$6,835+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$224,225
DeedBook 6120, Page 556

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 3972, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1957