Skip to content

17 Sherbrooke RdTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$270,100
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block105.05
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,190
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
29%
Improvement Value:$140,800
71%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799+6.4%
2024$7,331+5.4%
2023$6,958+1.4%
2022$6,859+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,100
DeedBook 6443, Page 689

Property Sale

Sale
$270,100
Sq Ft1,190DeedBook 6443, Page 689Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 6267, Page 343Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$289,306
DeedBook 6238, Page 1402

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 5051, Page 269

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 3698, Page 195

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957