Skip to content

30 Sherbrooke Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block105.07
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
33%
Improvement Value:$120,400
67%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,016+6.4%
2024$6,595+5.4%
2023$6,260+1.4%
2022$6,171+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957