Skip to content

38 Sherbrooke RdTrenton, NJ 08638

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block105.07
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
33%
Improvement Value:$121,800
67%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+6.4%
2024$6,555+5.4%
2023$6,221+1.4%
2022$6,133+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,580DeedBook 6579, Page 1128Recorded1/7/2025

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4501, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1957