Skip to content

6 Sherbrooke RdTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block105.07
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,560
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
34%
Improvement Value:$116,300
66%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,887+6.4%
2024$6,473+5.4%
2023$6,144+1.4%
2022$6,057+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6222, Page 702Recorded7/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957