Skip to content

34 Hardwick DrTrenton, NJ 08638

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 24, 2005

Property Information

Block105.07
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,580
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,700
32%
Improvement Value:$129,800
68%
Total Assessment$189,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+6.4%
2024$7,006+5.4%
2023$6,650+1.4%
2022$6,555+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3989, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1957